شهادت به شرط اطلاع!

شاید تقدیر بران باشد که سیاسیون مطلع عاقبت طعمه کسانی شوند که پرونده شان در شرف برسی و رسوایی باشد.
شهید ایت الله علی قدوسی که به فرمان امام  خمینی اولین دادستان کل کشور بود تنها یک هفته پس از انفجار دفتر نخست وزیری در اثر انفجار بمبی به دست منافقین کوردل به شهادت رسید.

قدوسی که در مدیریت مدرسه حقانی به خوبی عمل کرده بود و عملکردش زبانزد بود بعد از انقلاب به عنوان اولین دادستان کل کشور از سوی امام منصوب شد...انفجار دفتر نخست وزیری کافی بود تا قدوسی تحقیقات ویژه ای برای یافتن سرنخی از این اقدام شوم اغاز کند. او به دنبال شناسایی کسانی بود که بعد از انفجار برای کشمیری(عامل نفوذی و قاتل شهیدان) جنازه سازی کرده و او را شهید معرفی کرده اند.

اما همین پرونده کافی بود تا قدوسی به فاصله 6 روز جان خود را از دست دهد.

(البته نا گفته نباید بماند شبیه این قضیه بعدا درباره شهید ایت و اسد الله لاجوردی تکرار شد).

سوابق علمی

ایت الله علی قدوسی متولد 1306 در نهاوندِ همدان بود. او پس از ورود به حوزه علمیه قم و گذراندن دروس مقدماتی در درس ایت الله بروجردی و امام خمینی شرکت کرد و در سال 1341به درجه اجتهاد رسید. ایشان فلسفه را نیز از محضر علامه طباطبایی فراگرفته بود. نبوغ او در فراگیری رموز فلسفه علامه را به او علاقه مند کرده بود به گونه که او را علاوه بر شاگردی به دامادی نیز پذیرفت.
او به مانند اساتیدش دارای نواوری خاص خود بود...اگر ایت الله بروجردی پرچم دار تقریب مذاهب بود...علامه طباطبایی احیا گر تفسیر و فلسفه در حوزه بود و این دو را وارد متون درسی حوزه کرد...اما ایت الله قدوسی به همراه دیگر همدرسی اش ایت الله بهشتی به دنبال ارایه شیوه نوینی در اموزش طلاب جوان بود.این دو معتقد بودند دروس متداول در حوزه پاسخ گوی نیازهای روز نیست بنابراین حوزه ای با نام مدرسه علمیه حقانی تاسیس کرد که در ان علاوه بر درسهای حوزوی دروسی چون زبان خارجی.جامعه شناسی.روانشناسی. اقتصاد و فلسفه غرب  را به طلاب جواب تعلیم می داد و خود ان شهید بوستان سعدی تدریس می کرد.(شهید قدوسی دروسی را برای تدریس به عهده می گرفت که مدرسی نداشتند).


تاسیس اولین حوزه علمیه خواهران

شاید بتوان ایت الله علی قدوسی را اولین پایه گذار حوزه علمیه خواهران به شمار اورد. ایشان علاوه بر مدرسه حقانی.مدرسه ای نیز با عنوان «مکتب توحید» بنا نهاد که اموزش و تربیت خواهران مبلغ را در دستور کار قرار داده بود.


undefined

فعالیت های سیاسی

فعالیت های سیاسی شهید قدوسی به سالها قبل از انقلاب باز می گردد و با اغاز نهضت امام خمینی در سال 41 با استادش همراه شد...و در سال 45 به همراه مرحوم ایت الله ربانی شیرازی و هاشمی رفسنجانی به زندان افتاد.
او گرچه فلسفه را به خوبی اموخته بود و ایت الله بروجردی نیز عنایت خاصی به او داشت.اما بعد از انقلاب به امر استاد دیگرش امام خمینی گردن نهاد و اولین دادستان کل کشور شد.
دعوت از قدوسی به این سمت از ان جهت اهمیت داشت که او در اداره و نظم بخشیدن به مدرسه حقانی به خوبی عمل کرده بود و با توجه به وضعیت انقلابی و اشفته سال های اول انقلاب که مقارن با محاکمه خانواده های طاغوتی بود.که او را برای این سمت مهم برگزیدند.

شهادت

او سرانجام در تاریخ1360/6/14 تنها شش روز بعد از شهادت شهیدان باهنر و رجایی و در حالی که پرونده مربوط به ان شهیدان را برسی می کرد در اثر انفجار بمبی اتش زا در محل کارش شربت شهادت نوشید. روحش یاد و قرین رحمت الهی باد.

پیام امام خمینی: " این جانب سالیان طولانی از نزدیک با او سابقه داشتم و آن بزرگوار را به تقوا و حسن عمل و استقامت و مقاومت و تعهد در راه هدف می شناختم . شهادت بر او مبارک باد !راهی است که باید پیمود و سفری است که باید رفت. چه بهتر که در حال خدمت به اسلام و ملت شریف اسلامی شربت شهادت نوشید و با سرافرازی به لقاء الله رسید و این همان است که اولیای معظم حق تعالی که آرزوی آن را می کردند و از خدای بزرگ در مناجات خود طلب می کردند دست یافت."

از خصوصیات ان شهید ان بود که اجازه عکس گرفتن از خو را نمی داد به همین جهت سپیریتال از ارایه تصاویر بیشتر و با کیفیت بهتر از ان شهید معذور است.