حافظه تاریخ

http://ebratnews.persiangig.com/news/3/1.jpg


تاریخ 9 شهریور سال 1357 را فراموش نکرده (قریب پنج ماه پیش از انقلاب اسلامی ایران) زمانی که امام موسی صدر برای اخرین بار در انظار عمومی ظاهر می شد.

رهبر مجلس اعلی شیعیان لبنان در پی اوضاع نابسامان لبنان. جهت مذاکره با دول عربی و به منظور کسب کمکهای انان سفرهایی به عربستان.سوریه.اردن و الجزایر انجام داد که در طی این سفر دعوت قذافی را برای دیدار از لیبی پذیرفت.

 
جوانی و تحصیلات امام صدر

امام موسی صدر اصاتا ایرانی و متولد قم در 14 خرداد سال 1307 بود...ایشان از شاگردان علامه طباطبایی.امام خمینی.سید محقق داماد و...بود و پس از مهاجرت به نجف اشرف در درس ایات عطام سید محسن حکیم(پدر سید محمد باقر و سید عبدالعزیز حکیم) ایت الله خویی و...حاضر شد و طی 13 سال به خوبی علوم اسلامی را فرا گرفت.

او در قم همدوره کسانی چون ناصر مکارم شیرازی، سید موسی شبیری زنجانی، دکتر بهشتی، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی و در نجف همدرس سید محمد باقر صدر  بوده است.

امام موسی صدر اولین دانش اموخته حوزه عملیه است که سالها پیش از مرتضی مطهری نه برای تدریس که برای تحصیل در رشته«حقوق در اقتصاد» وارد دانشگاه تهران شده و در سال 1332 از ان فارغ التحصیل شده است.

مهاجرت به لبنان(1338)

موسی صدر بنا به توصیه حضرات ایات بروجردی.حکیم و ال یاسین وصیت مرحوم علامه سید عبد الحسین شرف الدین رهبر متوفی شیعیان لبنان را پاسخ گفت و راهی لبنان شد.اصلاح امور فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه شیعیان لبنان از یکسو، و استفاده از ظرفیتهای منحصر به فرد لبنان جهت نمایاندن چهره واقعی شیعیان به جهانیان از سوی دیگر، اهداف اصلی این سفر را تشکیل می‌داد.

امام موسی صدر و امام خمینی.http://www.iqna.ir/news_imgs/62948_0imgmoosa%20sadr-300.jpghttp://tabloo.persiangig.com/image/hazfiat/POST/5270.JPG


موسی صدر از شاگردان امام خمینی در قم بود.اما هیچکاه حقوق اساتید خود را از یاد نبرد به گونه ای که با تبعید امام خمینی در سال 42 امام موسی صدر راهی اروپا و شمال آفریقا گردید تا از طریق واتیکان و الازهر، شاه را برای آزادسازی ایشان تحت فشار قرار دهد. در پی تبعید امام خمینی به ترکیه در پاییز سال ۱۳۴۳،نیز امام موسی صدر اقدامات مشابهی را به انجام رساند، تا ضمن تأمین امنیت وی، ترتیبات انتقال ایشان را به عتبات عالیات فراهم سازد.

امام صدر نه تنها پیگیر روحانیون بلند مرتبه و سرشناس که پیگیر امور سایر زندانیان در بند رژیم بود به گونه که به درخواست برخی مراجع وقت با دربار شاه مذاکره کرد و نتیجه اش ازادی بعضی زندانیان و از جمله هاشمی رفسنجانی بود.


سرانجام.

امام صدر در ادامه سفرهای خارجی خود به منظور ملاقات با معمر قذافی رهبر انقلابی لیبی وارد لیبی میشود و  اخرین بار زمانی دیده شد که همراه 2 نفر از دوستان قدیمی اش هتل محل اقامت خود را برای دیدار با قذافی ترک کرد.

قدافی طی سالها تلاش کرده تا ثابت کند که امام صدر به خواست خود و فورا طرابلس را با پرواز شماره 881 به مقصد رم ترک کرده.ادعایی که تحقیقات فراوان و مراجع قضایی لبنان و ایتالیا بارها ان را تکذیب کرده و ان را سند سازی قذافی برای فرار از مسئولیت ربایش توصیف کرده اند.


قذافی

http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1387/11/19/23900_584.jpg

سرهنگ معمر قذافی در سال 1969 توانست با  انجام کودتایی حکومت لیبی را در دست گیرد.

او رفتاری کاملا متفاوت و مجزا از سایر همکیشان خود دارد...چادر را به ساختمان های لوکس ترجیح می دهند...خدمتکاران خود را از میان زنان انتخاب می کند و نهایتا در میان اوهام برای خود القاب عجیب و غریبی وضع کرده از قبیل.«راهنمای انقلاب کبیر سوسیالیستی یکم سپتامبر خلق جمهوری عربی لیبی» و «رهبر برادرانه» و «راهنمای انقلاب» «پیشوای انقلاب»و...
او مدام اسم کشورش را تغییر می دهد که اخرین اسم«جماهیر سوسیالیستی لیبی» است که تا لحظه تنطیم این نوشتار اطلاعی از تغییر یا عدم ان در دست نیست.
http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2009/6/10/1244669283486/Silvio-Berlusconi-welcome-001.jpg