بسمه تعالی

خبر کوتاه اما تکان دهنده بود...سید عبدالعزیز حکیم درگذشت...حکیم که از اخرین بازماندگان خاندان بزرگ حکیم و برادر کوچک شهید ایت الله سید محمد باقر حکیم بود...پس از سالها دست و پنجه نرم کردن با سرطان ریه با دار فانی وداع کرد.

http://media.farsnews.com/Media/8503/Images/jpg/A0199/A0199109.jpg
او که از محضر پدر(ایت الله العظمی سید محسن حکیم) و در مدرسه که پدر تاسیس کرده بود.علوم دینی را فراگرفته بود.توانست به زودی تحصیلات تکمیلی خود را در محضر آیات عظام سید محمود شاهرودی.شهید محمد باقر صدر.و آیت الله خویی تمام کند.
نقطه اوج فعالیت های سیاسی حکیم مقارن با پیروزی جمهوری اسلامی در ایران بود.او با معرفی ایت الله صدر توانست به عضویت کمیته ای به نام مشورت دراید که در راستای طرح مرجعیت فعال بود.پس از این مقطع و با دستگیری متفکر بزرگ تشیع ایت الله محمد باقر صدر. او واسط ایشان با مردم بود که در اثر فشار رژیم بعث مجبور شد عراق را به همراه بقیه اعضای کمیته ترک کرده و در ایران اقامت گزیند.

عبد العزیز حکیم البته شخصییتی پر تحرک بود به نحوی که به نیابت از برادر خود(شهید ایت الله محمد باقر حکیم) و همچنین مجلس اعلی انقلاب اسلامی بارها در کنفرانس های خارج از کشور شرکت کرد و توانست با رسوا کردن جنایت های  صدام سفاک. مرکز اسناد حقوق بشر عراق را تاسیس کند...همین مرکز بود که نقض حقوق بشر در رژیم صدام را سند سازی می کرد و در رسوایی این رژیم در عرصه بین المللی نقش موثر داشت.این مرکز بعدها یکی از مراکز مهم مورد اعتماد سازمان ملل و کمیسیون بین المللی حقوق بشر و دیگر نهادهای بین المللی رسمی و غیر دولتی در خصوص جنایت های رژیم صدام علیه مردم عراق بود.
سید عبدالعزیز حكیم ریاست ائتلاف یكپارچه عراق را در پارلمان این كشور نیز بر عهده داشت و در راس فهرست یكپارچه در انتخابات سال 2005 شركت كرد كه با استقبال آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی، از مراجع عالیقدر شیعه عراق روبه‌رو شد. هفت تشكیلاتی كه به ائتلاف یكپارچه پیوستند به این ترتیب هستند:

1 ـ مجلس اعلای انقلاب اسلامی در عراق به ریاست عبدالعزیز حكیم

2 ـ حزب الدعوه به ریاست ابراهیم جعفری

3 ـ حزب الدعوه اسلامی (تشكیلات عراق به رهبری عبدالكریم العنزی)

4 ـ جریان صدر به رهبری مقتدی صدر

5 ـ حزب الفضیله

6 ـ سازمان بدر به رهبری هادی العامری

7 ـ المستقلون به رهبری حسین شهرستانی

این ائتلاف از اوایل هفته جاری با نام ائتلاف ملی عراق جدید و با پیشنهاد عبدالعزیز حكیم و حضور مجلس اعلای اسلامی عراق فعالیت خود را آغاز كرده است...گرچه حکیم دیگر نیست تا شاهد دستاورد تلاش های خود باشد اما بی گمان مردم عراق ثمره شیرین اقدامات او را خواهند چشید.

 روابط مرحوم حکیم با مقامات جمهوری اسلامی ایران عالی بود به نحوی که اکثر مقامات ایران از او عیادت و برایش ارزوی سلامتی کرده بودند.از جمله رهبر معظم انقلاب اسلامی که در سال 86 از آن مرحوم عیادت کردند.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/1939/B/001.jpg

همچنین می توان به عیادتهای هاشمی رفسنجانی. علی لاریجانی.محمدی گلپایگانی.حداد عادل و محمود احمدی نژاد اشاره کرد.

روحش شاد و قرین رحمت باد...وبلاگ /روحانیت در اینه سیاست/ به نوبه خود این ضایعه دردناک را تسلیت می گوید.