خاتمی؛دم دمی مزاجی

به گزارش جهان به نقل از مهر، حجت الاسلام سید محمد خاتمی عصر امروز در هنگام خروج از مراسم ختم مرحوم حاج محمد خلیلی اردکانی (داماد آیت الله خاتمی) در گفتگو با خبرنگاران درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم و اینکه آیا این جریان سیاسی در انتخابات پیش رو شرکت می کند گفت: موضوع ، تحریم در انتخابات نیست اما برای شرکت در انتخابات بنده دیدگاههای خود را بیان کرده ام وانتظار داشتم شرایط فراهم شود که همه بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه فعلا این شرایط فراهم نشده است ، افزود: البته بنده از طرف کسی اظهارنظر نمی کنم فکر می کنم وقتی همه نشانه ها این است که نباید در انتخابات شرکت بکنیم بنابراین شرکت در انتخابات معنا ندارد.

رئیس بنیاد باران در ادامه خاطرنشان کرد:حرف بنده همان حرفی است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات زد و آن مبنی بر این بود که اصلاح طلبان نمی توانند و نباید در انتخابات نامزد و لیست داشته باشند البته این به معنای تحریم انتخابات نیست.

خاتمی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره اینکه آیا این به معنای تحریم در انتخابات نیست گفت: کسانی که به اصل انقلاب دل بسته اند هیچگاه انتخابات را تحریم نمی کنند.

وی همچنین در حمایت هیلاری کلینتون وزیرامورخارجه آمریکا از اصلاح طلبان گفت: اصلاح طلبان همواره از اصل نظام، انقلاب و مصالح و حقوق ملت دفاع می کنند و کسانی که بدنبال آسیب به اصل انقلاب هستند به هیچ وجه مورد تایید اصلاح طلبان نیستند.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا تحریم اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم صحت دارد یا نه، تصریح کرد: اصلاح طلبان انتخابات را تحریم نمی کنند و انشاءالله در این دوره از انتخابات شرکت خواهیم کرد.

تغیر موضع در فاصله کمتر از یک ساعت

بنا بر این گزارش رئیس بنیاد باران در فاصله کمتر از یک ساعت و تنها پس از شرکت در مجلس ختم و دیدار با دوستان و همکاران سابق موضع خود را در خصوص شرکت اصلاح طلبان در انتخابات تغییر داد.

به گزارش خبرنگار مهر مراسم ختم مرحوم حاج محمد خلیلی اردکانی (داماد آیت الله خاتمی) عصر با حضور طیف وسیعی از چهره های اصلاح طلب در مسجد جامع شهرک غرب برگزار شد که با حاشیه های جالبی همراه بود.

* در این مراسم تعدادی از وزرای دولت سید محمد خاتمی و چهره های نزدیک به وی از جمله علی یونسی، عبدالواحد موسوی لاری، محمدعلی ابطحی، بیژن زنگنه، مرتضی حاجی، احمد مسجد جامعی و عبدالله نوری، غلامحسین کرباسچی، محمد هاشمی، محمدرضا عارف، معصومه ابتکار، مجید انصاری، محمدرضا خاتمی، محمد موسوی خوئینی ها، مرتضی مبلغ و برخی دیگر از چهره های سیاسی حضور داشتند

 سید محمد خاتمی زمان پیاده شدن از ماشین وقتی با سئوالات خبرنگاران اصحاب رسانه در خصوص بحث تحریم و یا شرکت اصلاح طلبان در انتخابات روبرو شد در پاسخ گفت: انشاءالله در انتخابات شرکت خواهیم کرد و ابدا انتخابات را تحریم نخواهیم کرد و سپس به خبرنگاران گفت: بعد از پایان مراسم با شما گفتگو خواهم کرد.
* اما سید محمد خاتمی در فاصله کمتر از یک ساعت و تنها پس از شرکت در مجلس ختم و دیدار با دوستان و همکاران سابق موضع خود را تغییر داد. خاتمی که قبل از شرکت در مجلس ختم از حضور در انتخابات سخن گفته بود این بار در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: "البته بنده از طرف کسی اظهارنظر نمی کنم. فکر می کنم وقتی همه نشانه ها این است که نباید در انتخابات شرکت بکنیم بنابراین شرکت در انتخابات معنا ندارد. حرف بنده همان حرفی است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات زد و آن مبنی بر این بود که اصلاح طلبان نمی توانند و نباید در انتخابات نامزد و لیست داشته باشند البته این به معنای تحریم انتخابات نیست." این سخن موجب بهت خبرنگاران شد چرا که دو سخن متضاد را از خاتمی شنیده بودند.