بررسی مواضع سیاسی مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در دهه اخیر نشان می دهد که وی علی رغم تلاش اطرافیانش برای آنکه وی را یک روحانی بی طرف سیاسی نشان دهند؛ متمایل به اصلاح طلبان افراطی بوده و همواره از کاندیداهای این طیف منزوی شده حمایت کرده است.

به گزارش زاهدان پرس، وی با حمایت دو دوره از سید محمد خاتمی و پس از آن از دکتر معین و در نهایت از موسوی نشان داه است که این روحانی اهل سنت تمایل فراوانی به این جریان سیاسی که هم اینک بسیار منزوی شده است دارد.

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:bbxIT70kfS7k-M:http://up4.m5zn.com/9bjndthcm6y53q1w0kvpz47xgs82rf/2009/11/3/07/srnovuj1o.jpg

افشاری بر این مواضع تا به آنجا بوده که وی حتی برای حمایت از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی  و شورای شهر در زاهدان همواره از اصلاح طلبان حمایت کرده است؛ که پیمان فروزش نماینده فعلی زاهدان و وابسته به اصلاح طلبان افراطی از این موارد می باشد.

مولوی عبدالحمید حتی در دوره های از  انتخابات ریاست جمهوری منجمله دوره دوم انتخابات نهم و همچنین انتخابات دهم که مشخص بود کاندیداهای اصول گرایان برنده انتخابات می شوند حاضر به حمایت از اصولگرایان نشد.

وی در حالی در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی هیچگاه انتقاداتی را به شکل صریح از دولت وی انجام نداد  که علی رغم خدمات فراوانی که دولت احمدی نژاد در استان سیستان و بلوچستان انجام می دهد و رضایت مردم منطقه  همواره به خاطر اصولگرا بودن رئیس جمهور ،دولت وی را مورد انتقاد قرار می دهد.

همچنین اظهارات اخیر مولوی عبدالحمید در نماز جمهه کورین زاهدان نشان داد که وی با وجود انکه مسائل انتخابات برای مردم ایران حل شده است ولی همزمان با اصلاح طلبان افراطی در آستانه 22 خرداد قوانین انتخابات را زیر سوال برد.

مولوی عبدالحمید یکبار دیگر از ادبیاتی راجع به حوادث انتخابات شکوهمند و بی نظیر 22 خرداد استفاده کرد که همواره چهره های افراطی اصلاح طلب منجمله کسانی که امروز مردم ایران  از انان به عنوان سران فتنه یاد می کنند استفاده کرد.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:Uzc9lm6LpNGl-M:http://1.bp.blogspot.com/_YcPM_K_Pyb8/Sxo7wV0XKSI/AAAAAAAAAII/yLCKlYvtER0/s320/molana20.jpg

وی حتی در حالیکه بحث اصلاح قانون انتخابات و درخواست برای استفاده از ناظران بین المللی برای نظارت بر انتخابات ایران   از طرف افراطیون اصلاح طلب همواره مطرح شده است در خطبه اخیر خود خواستار اصلاح فوری قانون انتخابات شد و گفت :" جریانات انتخابات‏های اخیر ثابت کرده است که قوانین فعلی کاملا جواب‏گو نیست و باید انتخابات را به نحوی برگزار کنیم که از حضور ناظران بین‏المللی هیچ حراسی نداشته باشیم و به جهان ثابت کنیم که می‏توانیم سالم‏ترین انتخابات را در جمهوری اسلامی برگزار کنیم.

به گفته ناظران سیاسی حمایت مولوی عبدالحمید طی دهه اخیر از جریانات افراطی اصلاح طلب سبب شده است که وی در افکار عمومی به عنوان یک روحانی اهل سنت سیاسی و وابسته به جریانات افراطی اصلاح طلب شناخته شود.