تهدید از ایت الله صافی

ایت الله لطف الله صافی در تاریخ 19 اردیبهشت 89 در پیامی به الهام علی اف رییس جمهور اذربایجان خواستار جلوگیری از تخریب مسجدی به نام فاطمه زهرا شد.

دولت اذربایجان در ماههای اخیر برای مقابله با انچه گسترش افراط گرایی خوانده، تصمیم به تخریب چند مسجد گرفته و در چند مورد دست به تخریب مساجد نیز زده است.

این بار اما ایت الله صافی از مراجع تقلید دست به قلم برده و وجهه ای از دیپلماسی حوزه های علمیه را به نمایش گذاشت. وی  طی نامه ای از رییس جمهور اذربایجان و پدرش تمجید نموده و خواستار جلوگیری از تخریب مسجد شده است. در بخشی از ازین نامه امده است: « مسجدی که به نام سیده‌ی نساء العالمین بانوی همه بانوان مسلمانان جهان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نامیده شده است، اگر معرض هجوم و خدای نخواسته تعطیلی باشد بسیار دردآور است و عواقب سوء آن موقعیت آن کشور عزیز را متزلزل می‌سازد. انتظار از جنابعالی این است که با سیاست و تدبیری که دارید جلو این فتنه‌ها و فتنه‌انگیزها را بگیرید.»

 تشکر از ایت الله سبحانی

9 خرداد ماه 89 خبرگزاری ها از ارسال نامه ای از سوی ایت الله سبحانی به الهام علی اف خبر دادند.

 ایت الله در این نامه از گزارش هایی خبر داده که موجب خرسندی ایشان شده. در این نامه امده: «جناب آقای الهام علی‌اف ریاست محترم جمهور كشور آذربایجان؛ با اهدای سلام و درخواست سلامت و موفقیت برای جنابعالی و اعضای محترم دولت، گزارشی كه به ما رسیده است حكایت از عنایت حضرت‌عالی نسبت به تكریم اهل بیت ‌(ع) بالاخص دخت گرامی پیامبر اسلام حضرت فاطمه زهرا ‌(س) دارد، ما از تصمیم شما بسیار خرسندیم و ان‌شاءالله تصمیمی كه در ابقای این مسجد گرفته‌اید مبارك است.»

درخواست های دو ایت الله از رییس جمهور اذربایجان

گرچه نامه صافی پلپایگانی برای درخواست توقف تخریب و نامه سبحانی برای تشکر از توقف تخریب بود، اما هر دو ایت الله درخواست هایی از الهام علی اف کرده اند.

درخواست صافی: تشرف شخص رییس جمهور به مسجد

«انتظار از جنابعالی این است که با سیاست و تدبیری که دارید جلو این فتنه‌ها و فتنه‌انگیزها را بگیرید و شخصاً به این مسجد مشرف شوید و ادای احترام کنید.»

درخواست سبحانی: تکمیل مسجد

«شایسته است كه خود حضرتعالی در تكمیل آن سهیم باشید كه آثار و بركات دنیوی و اخروی دارد.»