روحانیون  در راهپیمایی

قم و تهران به عنوان دو شهر مهم ایران در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاهد حضور چشمگیر مردم بودند.در این میان می توان به حضور طلاب, روحانیون و علماء اشاره کرد, نیز واکنش مردم و چگونگی استقبال از انان را به نظاره نشست.

علماء در میان مردم

در قم حضرات ایات نوری همدانی, مکارم شیرازی, جوادی املی, ملکوتی و ایت الله استادی در راهپیمایی شرکت کردند و هر کدام بخشی از مسیر را همراه مردم پیمودند.

صدا و سیما نیز در این میان با پخش تصاویر و مصاحبه با برخی از انان این حضور را پوشش داد.

اما در فاصله کمتر از 150 کیلو متری, پایتخت ایران زمین, حضور دیگری از روحانیون را تجربه می کرد.

واکنشی از جنس دیگر

از یک سو ایت الله صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه همانند سایرین در راهپیمایی شرکت کرد و از سوی دیگر روحانیون سیاستمدار و با سابقه دیگری که هر کدام ریاست قوه مقننه یا مجریه را تجربه کرده با واکنش خاصی مواجه شدند.

مهدی کروبی که در در انتخابات نهم و دهم ریاست جمهوری خواب نما شده و مدعی بود که در انتخابات تقلب گسترده شده,  سعی داشت به صفوف راهپیمایان وارد شود که با واکنش مردم و شعارهای «مرگ بر منافق» و «مرگ بر ضد ولایت فقیه» مواجه شد و البته به کمک نیروی انتظامی و نیروهای محافظ مجبور به ترک محل و بازگشت به منزل خود شد.

محمد خاتمی نیز قصد ان داشت تا در راهپیمایی شرکت کند, که با و واکنش راهپیمایان نتوانست به انها بپیوندد!

اکبر هاشمی رفسنجانی که سخنان و مواضعش  در ایام پس از انتخابات مایه دلگرمی فتنه گران شده بود, گرچه از تقاطع خیابان فلسطین-انقلاب به راهپیمایان پیوست  و تصاویر ان نیز از رسانه ملی پخش شد اما ورود او به صحنه راهپیمایی همراه شده بود با شعار« هاشمی هاشمی؛ بصیرت بصیرت».

نتیجه

سرجمع واکنش ملت ایران به شخصیت ها و روحانیون سیاسی نمایانگر ان است که تا زمانی که روحانیون در مسیر ولایت و ارمانهای ملی و دینی حرکت کنند در میان مردم دارای ارج و ارزش هستند و اما کوچکترین تخطی از اصول و مبانی انقلاب و ایران, انان را در نظر مردمان خرد و نا چیز می کند.