اغاز ماجرا

«از ادامه نماز جمعه معذورم» بیان همین یک جمله از سوی ایت الله جوادی املی کافی بود تا این سخن به خبر جدید خبرگزاری ها تبدیل شود. انبوهی گمانه زنی پیرامون هدف ایت الله ازین اقدام صورت گیرد. تحلیل های گوناگون انجام گرفت. یکی زمان این اقدام را نا مناسب دانست...دیگری این عمل را به مثابه خالی کردن پشت رهبری تعبیر کرد...برخی بر فضایل و بزرگواری ایت الله تاکید کردند...و بعضی نیز در این میانه سکوت را ترجیح دادند.

مدیر حوزه علمیه بر غیر سیاسی بودن این اقدام تاکید کرد و بیماری ایت الله را علت کناره گیری ایشان دانست...رضوی رییس دفتر به مرجعیت ایشان و ارایه رساله عملیه اشاره کرد.

خلاصه انکه هر کس از زاویه ای به ان پرداخت.

واکنش های متفاوت

در این میان می توان بین دو نوع واکنش فرق گذاشت. عده ای تلاش کردند با سیاسی جلوه دادن این عمل آن را واکنشی منفی نسبت به وضع موجود قلمداد و اینگونه القا کنند که مخالفت با دولت و فضای سیاسی موجود, موجب کناره گیری ایشان شده...این گونه تحلیلی ها عمدتا از سوی مخالفان دولت محمود احمدی نژاد ابراز شد.

دسته دیگر تحلیل ها از سوی حوزویان بود که بر غیر سیاسی بودن کناره گیری ایشان تاکید کردند و دلایلی چون افزایش سن, مشغله کاری و ارایه رساله را از دلایل این اقدام دانستند.

کم نبودند کسانی که به این اقدام انتقاد داشتند...برخی زمان این اقدام را نا مناسب دانستند ...برخی این شیوه و عدم ارایه توضیحات لازم از سوی ایشان را موجب سو استفاده خواندند.

آیت الله و دولت احمدی نژاد

حمایت عبدالله جوادی آملی از اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 بسیاری از اطرافیان و طلاب را متعجب کرد و البته گروهی تندرو را به واکنش و اقدام علیه ایشان واداشت...در طول چهار سال دولت نهم ایت الله هر بار در دیدار مسئولان دولتی نکاتی پیرامون رفع کاستی ها ارایه می دادند و یک بار به شدت از این دولت انتقاد کرد و گفت: این دولت چه گلی بر سر مردم زده است که اینقدر از دولتهای گذشته انتقاد می کند.

هاله نور در دفتر استاد


در میانه های عمر دولت نهم فیلمی از دیدار احمدی نژاد با جوادی املی منتشر شد که در ان احمدی نژاد در حال ارایه توضیح پیرامون سفر خود به نیویورک و دستاوردهای سفرش بود. در این دیدار احمدی نژاد با حرارت تمام از هاله نور و پلک نزدن مخاطبین و اداره جلسه توسط امام زمان سخن می گفت.

پخش این فیلم دستمایه انتقاد به احمدی نژاد و موجبات تمسخر او را در محافل  سیاسی و غیره شد...صحت فیلم همانگونه که از سوی احمدی نژاد و اطرافیان تایید نشد هیچگاه از سوی دفتر ایشان تکدیب نشد.

 
کناره گیری پر هزینه

ایت الله در استانه هشتمین دهه عمر خویش قصد کناره گیری و رسیدگی به کارهای علمی خود را دارد. اما در این میان اطرافیان نادان و جناح های فرصت طلب, زمانه را به کام ایشان تلخ کرده اند!

برخی طلاب این اقدام را به مخالفت با رهبری تعبیر کرده...حماقت پیشگان دیگری برای ایت الله تعیین تکلیف کرده و زمان را نا مناسب دانسته اند.

سیاسیون اصلاح طلب و فرصت جو نیز با نوشتن مقالات و تحلیل های بی پایه این رفتار را سیاسی جلوه داده و کناره گیری جوادی آملی را در مخالفت با دولت احمدی نژاد تفسیر کرده اند.

چه نادانی و چه فرصت طلبی, هر چه باشد, ایت الله را در دهه هفتم زندگانی اش ازار می دهد و بر او فشار زیادی وارد می کند و صد البته که حاشیه های این چنینی او را از ادامه کارهای علمی باز میدارد.

سپریتال به نوبه خود سلامتی و طول عمر را برای استاد ارزو می کند و امید آن دارد تا نابخردان بیش از این موجبات زحمت ایت الله را فراهم نکنند.