سنت. اخلاق و زبان عربی...توصیه های ایت الله

حوزه های علمیه نیز به مانند دانشگاهها اغاز سال تحصیلی خود را جشن گرفتند. حوزه علمیه قم اما میزبان استاد بزرگ فلسفه و کلام ایت الله سبحانی بود.

 http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Larg_Pic/2009%5C9%5C26%5Cimg633895661296093750.jpg

زبان عربی

 با انکه در چند سال اخیر مراکز و موسسه های اموزش زبان توانسته اند تعداد زیادی از طلاب را برای اموزش زبانهای خارجی جذب کنند و عمدتا نیاز انها به زبان انگلیسی را رفع کنند اما توصیه و تاکید ایت الله بر زبان عربی به عنوان کلید فهم قران و نهج البلاغه و منابع اسلامی و همچنین شرط توانایی تبلیغ در کشورهای دیگر بود.

 

ایت الله در حالی توصیه به زبان عربی می کند که هیچ اراده ای از وی مسئولین جهن سازماندهی اموزش زبان عربی در سالهای اخیر دیده نشده. در حالی که اموزش زبان سه سال عمر مفید طلاب را می گیرد اما عملا تنها مهارت زبانی انها منحصر در قرائت و فهم متون دینی و اسلامی کهن است.و هیچ توانایی در زمینه خواندن متون جدید.روزنامه های عربی  و کتابهایی با موضوعات غیر دینی ندارند.

 

تاکید بر سنت

 

رییس موسسه تحقیقاتی امام صادق دومین توصیه خود را به سنت اختصاص داده بود...او که پس از چندی دوستی با عبدالکریم سروش روشنفکر نو گرای ایرانی در زمره منتقدان او قرار گرفته بود.طلاب جوان را به توجه به سنت هزار ساله حوزه دعوت کرد.همچنین تاکید کرد که نباید گمان کرد هر روش جدیدی مفید خواهد بود.

در این توصیه نیز محافظه کاری استاد بزرگ حوزه علمیه به چشم می خورد.

http://www.ketabsal.ir/_ketabsal/images/17/sobhani.jpg

 

البته ایت الله تنها به یکی از مصادیق سنت اشاره کرد و سنت با مفهوم بسیار وسیع و مبهم را به حال خود واگذاشت تا هر انچه که سلیقه مسئولین سالخورده حوزه است به عنوان سنت ازموده شده بر طلاب جوان تحمیل شود.

 

  تاکید بر سنت در حالی از سوی استاد محافظه کار حوزه به عنوان توصیه ای اکید به اساتید و طلاب حوزه های علمیه مطرح می شود که  رهبری معظم در سالهای اخیر خواستار توجه طلاب جوان به  مسئله تحول در حوزه شده و نو گرایی را به عنوان استراتژی حوزه های علمیه برای بقا توصیه کرده اند.

اخلاق

 دیگر توصیه ایت الله اخلاق بود...او با اشاره به سخنان فلاسفه یونان که انسان را «جنبنده متفکر» می دانسته اند. انسان را دارای احساست و عواطف دانست که رسالت اهل بیت پیامبر جهت دادن به غرایض انسانی است.

 

او به مدیریت حوزه توصیه کرد که علاوه بر برگزاری جلسات اخلاق. کلاسهایی نیز با عنوان درس اخلاق در دروس  رسمی حوزه گنجانده شود تا اخلاق و عرفان اصیل اسلامی اموخته و راه بر رواج عرفانهای کاذب بسته شود.

 

 مراجع تقلیید میران حوزه / اساتید حوزه معلمان اخلاق

 مدیر حوزه علمیه قم نیز در سخنانش بر اخلاق تاکید کرد. ایت الله مرتضی مقتدایی پس از انکه مراجع تقلیید را مدیران حقیقی حوزه خواند نقش اساتید را در تربیت اخلاقی مهم توصیف کرد و به انها توصیه کرد که طلاب را فرزندان خود ببینند. او همچنین به اساتید حوزه گفت:اگر درسهای بیشتر مانع ارتباط انها با طلاب می شود درسهای خود را کمتر کنند و در عوض ارتباط خود را با طلاب جوان بهبود ببخشند.

http://www.qompnu.ac.ir/uploads/35_902.jpg

توصیه دیگر مدیر حوزه به اساتید ان بود که طلاب ممتاز را به مدیریت معرفی کنند تا مورد تشویق قرار گیرند.

 البته عضو جامعه مدرسین در مراسم اغاز تحصیلی اشاره ای هم به کارهای انجام شده کرد و امارهایی را در این زمینه ارایه داد. سخنان مدیر حوزه شباهت بسیاری به برخی گزارش های رییس جمهور احمدی نژاد داشت. ارایه امار و ارقام از کارهای انجام شده و در دست اقدام وجه شباهت این سخنرانی با سخنان محمود احمدی نژاد بود.

 

مدیر حوزه های علمیه در سخنانش به موارد زیر اشاره کرد:

1. وجود پژوهشگاهها و پژوهشکده ها به عنوان ظرفیتی خوب برای حوزه علمیه قم

2.فعالیت علمی و تحقیقی 1500 پژوهشگر در قالب 14 انجمن علمی

3.تشکیل کارگروههای 10 نفره در معاونت اموزش جهت روان سازی و سرعت بخشیدن به امور پذیرش.ارزش یابی.ارزیابی و امتحانات

4.تشکیل 12 کارگروه برای مدارج علمی و پذیرش 2300 پایان نامه در این مدت کوتاه(احتمالا مدت مدیریت ایشان)

5.انجام کارهایی در زمینه اخلاق و شناسایی 300 استاد اخلاق جهت حضور در مدارس علمیه سراسر کشور

6.انجام گرفتن کارهای خوبی در معاونت پژوهشی حوزه (از جمله شناسایی 2000 پژوهشگر و تشکیل شناسنامه پژوهشی برای انها) که در صورت به ثمر نشستن شاهد برکات بسیاری برای حوزه خواهیم بود. 

7اعزام هیئتی به حوزه های علمیه سراسر کشور جهت شناسایی نقاط قوت و ضعف انها

 8.تشکیل درس خارج در 30 مرکز استان و 5 شهرستان ویژه(به زودی)

 

در پایان مراسم نیز به نفرات برتر سال تحصیلی گذشته جوایزی اهدا شد.